clock menu more-arrow no yes

Filed under:

12 area teams set to begin quest for U.S. Youth Soccer National Championship

Games kick off early Tuesday morning

Eastern Pennsylvania Youth Soccer

Twelve teams from the greater Philadelphia region will begin their quest for a U.S. Youth Soccer National Championship in Overland Park, Kansas on Tuesday.

Three teams from South Jersey and nine from Eastern Pennsylvania are part of the national championships for 13U through 19U age groups.

The Medford-based Real Jersey FC is the only club from the area with more than one team — they have a girls team in the 13U division and a boys team in the 15U boys division.

The first day of games will feature a local derby between Future Players Academy and Philadelphia Ukrainian Nationals in the 18U boys division. The two local teams are both in Group B. The game will be broadcast live at 6:30 p.m.

Lehigh Valley United and Lower Merion SC Rats, which played for the Eastern Pennsylvania State Cup that was named after Walter Bahr for the first time are in different groups in the 19U boys division but could meet again in either the semifinal or final.

Teams

Real Jersey FC 06, 13U Girls
Real Jersey FC, 15U Boys
PA Dominion, 15U Boys
Philadelphia SC Coppa Swarm, 15U Girls
FC Revolution Dynamo, 15U Girls
HMMS Eagles FC Impact, 17U Girls
SJEB Rush 02 Academy Blue, 17U Girls
Future Player Academy, 18U Boys
Philadelphia Ukrainian Nationals 01 Black, 18U Boys
1776 United FC 01 Xtreme, 18U Girls
Lower Merion SC Rats, 19U Boys
Lehigh Valley United 2000 Black, 19U Boys

Broadcast Schedule

A total of 16 games involving local teams are slated for the three days of group play. Links to the streams will be available at championships.usyouthsoccer.org/live.

Tuesday, July 23
15U Girls: Philadelphia Coppa Swarm vs 04 Boise Thorns Elite, 8 a.m. EST
15U Girls: FC Revolution Dynamo vs SC Waukesha 04 Blue, 10 a.m. EST
13U Girls: Real Jersey FC 06 vs Albion SC Academy Whittaker, Noon EST
18U Boys: Future Player Academy vs Philadelphia Ukrainian Nationals, 7:30 p.m. EST
19U Boys: FC Golden State White vs Lehigh Valley United 2000 Black, 7:30 p.m. EST
15U Boys: Raiders FC 2004 vs PA Dominion, 9:30 p.m. EST

Wednesday, July 24
17U Girls: SJEB Rush Academy vs North Shore United 2002 Blue, 8 a.m. EST
17U Girls: HMMS Eagle Impact 03 vs Nationals Union 02 Black, 10 a.m. EST
13U Girls: 06 CSA South Elite vs Real Jersey FC 06, Noon EST
18U Boys: Philadelphia Ukrainian Nationals vs Solar 01 Stricker, 7:30 p.m. EST
18U Boys: Sparta 01 Premier JK vs Future Player Academy, 7:30 p.m EST.
19U Boys: Lower Merion SC Rats vs Ohio Premier NL, 7:30 p.m. EST

Thursday, July 25
19U Boys: McLean Hotspur vs Lower Merion SC Rats, 7:30 p.m. EST
19U Boys: Kingdom SC Red vs Lehigh Valley United 2000 Black, 7:30 p.m. EST
15U Boys: Real Jersey FC vs NY Stars Premier Galaxy, 9:30 p.m. EST
15U Boys: Downtown LVSC 04 Gold vs PA Dominion 04, 9:30 p.m. EST