clock menu more-arrow no yes

Filed under:

Pennsylvania high school tournament kicks off today

Central Bucks West boys and Conestoga girls among the area teams hoping to carry the momentum from their district titles to Hershey

The road to the state finals at Hersheypark Stadium begins today for the boys and girls soccer teams with games still to play in Pennsylvania.

Fresh off capturing Class 4A titles on Saturday at Upper Merion High School, the Central Bucks West boys team and Conestoga girls team will be hosting their opening round Class 4A matches against District 3 opponents.

While the top seeds in each class will come in with a target on their backs, Class 4A teams like the Spring-Ford boys and Pennridge girls will look to make the most of their opportunity to make runs despite falling short in their district tournament.

Below is a look at what southeastern Pennyslvania schools remain and when and where you can catch their state tournament matches.

Boys

Class 4A
Central Bucks West vs Central Dauphin, 6 p.m. at Central Bucks South HS
Unionville vs Williamsport, 7 p.m. at Loyalsock High School, Williamsport
Roman Catholic vs Wilson, 7 p.m., Northeast High School Supersite
Freedom vs Spring-Ford, 7 p.m., J. Birney Crum Stadium, Allentown
Cumberland Valley vs Radno, 7:30 p.m., Hersheypark Stadium
Abington vs Emmaus, 7 p.m., Hatboro-Horsham High School
Hempfield vs Seneca Valley, 5 p.m., Hempfield Area High School, Greensburg

Class 3A
Strath Haven vs Mechanicsburg, 4 p.m., West Chester East High School
Saucon Valley vs Holy Ghost Prep, 7 p.m., Liberty High School, Bethlehem
Archbishop Wood vs Lower Dauphin, 7 p.m., South Philadelphia Supersite
Hershey vs Franklin Towne, 7 p.m., Central Dauphin High School, Harrisburg

Class 2A
Lancaster Mennonite vs Lansdale Catholic, 5 p.m., Central Dauphin High School
Notre Dame Green Pond vs Central Columbia, 7 p.m., Danville Area High School
New Hope-Solebury vs Fleetwood, 4 p.m., Central Bucks South High School

Class A
Camp Hill vs Sullivan County, 5 p.m., Northeastern High School, Manchester
Faith Christian vs Devon Prep, 5 p.m., Upper Perkiomen High School
Moravian Academy vs York Catholic, 7 p.m., Emmaus High School
Lancaster Country Day vs Rockwood, 6 p.m., Somerset Area High School

Girls

Class 4A
Conestoga vs Ephrata, 6 p.m., West Chester East High School
Penncrest vs Williamsport, 5 p.m., Loyalsock High School, Williamsport
Central vs Pennridge, 5 p.m., Northeast High School Supersite
Parkland vs Downingtown East, 5 p.m., J. Birney Crum Stadium, Allentown
Cumberland Valley vs Pennsbury, 5:30 p.m., Hersheypark Stadium
Souderton vs Easton, 7 p.m., Upper Perkiomen High School
Central Dauphin vs Seneca Valley, Hempfield Area High School, Greensburg

Class 3A
Villa Joseph Marie vs Lower Dauphin, 6 p.m., Council Rock North High School
Archbishop Ryan vs Villa Maria, 3 p.m., Northeast High School Supersite
Mechanicsburg vs Dallas, 7 p.m., Lake Lehman High School, Lehman
Blue Mountain vs Little Flower, 6 p.m., Lehighton High School
Manheim Central vs Mars, 5 p.m., Cedar Crest High School

Class 2A
ELCO vs Lewisburg, 7 p.m., Cedar Crest High School
St. Basil vs Lansdale Catholic, 5 p.m., Hatboro-Horsham High School
Palisades vs Boiling Springs, 5 p.m., Emmaus High School

Class A
Camp Hill vs East Juniata, 7 p.m., Northeastern High School, Manchester
Conwell Egan vs Dock Mennonite, 5 p.m., South Philadelphia Supersite
Moravian Academy vs Southern Columbia, 5 p.m., Danville Area High School
Fairfield vs Montrose, 6 p.m., Dunmoore High School